Jak ćwiczyć na VersaClimber?

Jak ćwiczyć na VersaClimber?

29.01.2021

Zastanawiasz się, jak wygląda trening z VersaClimber? Na czym polega? Już opowiadamy! Tak naprawdę, korzystanie z tej najlepszej maszyny cardio na świecie jest bardzo łatwe, ale wymaga siły, kondycji i przygotowania. Jeśli chcesz zobaczyć, jak wygląda to dokładnie – obejrzyj nasz kanał na YouTube!

Podstawy korzystania z VersaClimber

Zacznij od swobodnego rozciągania – kilka skłonów, przysiadów. Rozgrzej mięśnie i ruszaj do ćwiczeń! Gdy stopy zostaną bezpiecznie przypięte do pedałów i wstaniesz, wyświetlacz powinien znajdować się prawie na wysokości oczu. Aby się rozgrzać, zawsze zaleca się kilka minut powolnej wspinaczki. Po zaprogramowaniu treningu na wyświetlaczu jesteś gotowy do wspinaczki.

Twoja prawa ręka i lewa noga idą w górę – a lewa ręka i prawa noga opadają. To jest nasz naturalny „wzorzec chodu” i używamy go instynktownie podczas chodzenia, biegania lub czołgania się. Kiedy zaczniesz się wspinać, zaczniesz odczuwać, jaka jest dla Ciebie wygodna długość skoku – na standardowych podjazdach możesz, np. utrzymać długość skoku na poziomie 17 – 19 cm. Pozwoli Ci to ukończyć dłuższą wspinaczkę bez zbyt wielu przerw.

Sprint – rozwiązanie dla profesjonalistów

Wielu sportowców podejmie podejście HIIT do wspinaczki – sprint w krótkich interwałach, który może radykalnie poprawić kondycję i siłę. Wymaga jednak odpowiedniego przygotowania i dobrej kondycji! Podczas sprintu długość pociągnięcia wzrasta do około 30 cm, a prędkość wznoszenia będzie wynosić nawet około 60 metrów na minutę. To trudne – zwykle warto biec sprintem przez 25 metrów i robić sobie małą przerwę, stojąc na pedałach. Każdy sprint będzie trwał od 24 do 30 sekund. W takim wypadku warto zastosować około 70 powtórzeń. To najłatwiejszy sposób, by spalić 1000 kcal w mniej niż 40 minut.

Trening interwałowy szybko zwiększa tętno, a podczas angażowania wielu różnych grup mięśni poczujesz „pieczenie” na całym ciele. Zawsze możesz zmieniać styl uścisku pomiędzy każdym interwałem. Podczas korzystania ze standardowych uchwytów do wspinaczki przełącz się między uchwytem do wewnątrz i na zewnątrz. Po latach używania VersaClimber sportowcy wciąż eksperymentują z różnymi stylami chwytu, używając zarówno standardowych uchwytów do wspinaczki, jak i opcjonalnych uchwytów do biegania.

Co jeszcze musisz wiedzieć podczas wspinaczki?

Upewnij się, że VersaClimber jest umieszczony na gładkiej, równej powierzchni. Jeśli używasz maty, upewnij się, że nie jest zbyt gruba i gąbczasta – może to spowodować chybotanie maszyny podczas wspinaczki. Zawsze bezpiecznie mocuj stopy na pedałach, aby stopy nie zsuwały się z pedałów podczas wspinaczki.

Bardzo ważne – kiedy jesteś przypięty i stoisz na maszynie, zawsze trzymaj się prętów podtrzymujących po bokach maszyny lub uchwytów do wspinania. Używaj jednej ręki do korzystania z konsoli – drugą ręką powinny znajdować się na uchwytach lub prętach wsporczych. Dodatkowo unikaj pokusy chwytania za główny pionowy wał maszyny, aby się ustabilizować – szczególnie podczas wspinaczki.

Podczas wspinaczki staraj się nie ruszać pośladkami – powinno wyglądać tak, jakby poruszały się tylko nogi i ręce, a nie pośladki. Unikaj także pokusy przenoszenia ciężaru z boku na bok podczas wspinaczki. VersaClimber to bardzo stabilna maszyna, ale może to być niebezpieczne. Nie próbuj regulować oporu podczas wspinaczki – może to spowodować uszkodzenie maszyny.

Odległość ruchów rąk i nóg jest ograniczona – bardzo ważne jest, aby upewnić się, że podczas kroku nie spadasz do dołu. Twoja wspinaczka powinna być płynnym ruchem, bez wpływu.

Zawsze upewnij się, że nie naciskasz zbyt mocno na VersaClimber. Sportowcy mogą sprawiać wrażenie łatwych, ale powinieneś rozwijać swoją siłę i sprawność we własnym tempie – jeśli poczujesz zadyszkę, zrób sobie przerwę.