Dlaczego wspinaczka jest tak dobrym treningiem

Dlaczego wspinaczka jest tak dobrym treningiem

11.08.2022

Trening całego ciała

 Wspinaczkę należy zaliczyć do ćwiczeń kontralateralnych – podczas niej lewa ręka i prawa noga poruszają się razem i odwrotnie. To podstawowy wzorzec ruchu dla człowieka, który pozwala na płynną, symetryczną pracę wielu mięśni. Taki sposób poruszania ćwiczymy już jako niemowlęta, a rozwijany podczas treningu na ściance: 

poprawia koordynację chodzenia;
rozluźnia i redukuje stres;
wspiera koordynację wzrokowo-ruchową oraz propriocepcję - czyli zmysł orientacji własnego ciała w przestrzeni;
angażuje mózg oraz wspomaga współpracę lewej i prawej półkuli. 

Ćwiczenia ogólnorozwojowe

Wspinaczka to chętnie wybierane narzędzie przez trenerów specjalizujących się w różnych dyscyplinach. Możliwość wykorzystania krótkich, szybkich interwałów z wolniejszymi jest doskonałym ćwiczeniem ogólnorozwojowym poprawiającym siłę i kondycję. Co więcej, pomaga również zwiększyć pułap tlenowy, co w praktyce przekłada się na wydolność organizmu. 

Wysokie spalanie kalorii

Wspinaczka nie ma sobie równych wśród typowych dyscyplin cardio, jeśli chodzi o poziom spalania kalorii. Według badań przeprowadzonych przez Men’s Health trening na ściance pozwoli nam spalać aż 22,3 kalorii na minutę - to znacznie więcej, niż możemy osiągnąć na bieżni lub rowerze. W ciągu zaledwie 30 minut na ściance możemy spalić aż 500 kalorii, co w połączeniu z dobrze zbilansowaną dietą pozwoli szybko osiągnąć efekty osobom na redukcji. 

Kształtowanie prawidłowej postawy

 Dbanie o nasze wzorce ruchowe to nie wszystko – utrzymanie właściwej pozycji jest równie ważne zarówno z perspektywy bezpieczeństwa treningu, jak i życia codziennego. Podczas wspinaczki dbamy o kręgosłup, wypracowując sobie prawidłową postawę. Nawyk utrzymywania prostych pleców, który wykształcimy na ściance, zwiększy nasz codzienny komfort i poprawi wydajność innych ćwiczeń.

Bezpieczeństwo stawów

Wspinaczka jest doskonałym treningiem dla osób, które obawiają się o kontuzje. Ćwiczenia na ściance nie wymagają ciągłego odpychania się i uderzania o powierzchnię, dzięki czemu są znacznie mniej obciążające dla kolan, kostek czy bioder. Taka forma aktywności fizycznej jest często polecana przez trenerów i fizjoterapeutów - zwłaszcza osobom, które w przeszłości doznały kontuzji lub z innych powodów muszą unikać nadmiernego obciążenia stawów.